Unlimited Wordpress themes, plugins, graphics & courses! Unlimited asset downloads! From $16.50/m
Advertisement
  1. Web Design
  2. WordPress

Како брзо да креирате веб-страница за работа со WordPress

by
Length:LongLanguages:

Macedonian (Македонски јазик) translation by Stefan Nikolov (you can also view the original English article)

Кога барате да започнете онлајн бизнис, сајтот за директориуми за работа може да биде остварлив извор на приход. Бидејќи луѓето секогаш се во потрага по нова работа, без разлика дали сакаат да ја променат кариерата, да најдат подобра позиција за плаќање, или едноставно да се пробијат во ново поле, страница која ги наведува работните места во областа е одличен начин да им се помогне да најдат работа - додека создавате пасивен приход за вас.

Со веб-страница на директориумот за работни места, можете да наплаќате бизниси за котација на поднесоци, како и оние кои бараат нова работа за способност да аплицираат на позиции и да ја поднесат својата биографија. Можете да креирате различни пакети и да нудите разни бакшигии за различни нивоа на цените, како што се приоритетната позиција, автоматското враќање на нивните реклами и многу повеќе.

Но, пред да почнете да правите пари, треба да креирате вистинска локација. За среќа, со WordPress и вистинската веб-страница тема, не треба да поминуваат часови за учење како да кодот или да оди подалеку од вашиот буџет за да ангажирате некој да креира веб-страница за вас.

Во пост денес, ние ќе ви покажеме како брзо да се создаде веб-сајт за работа со користење на WordPress и премија работа одбор WordPress тема:

5 Основни карактеристики на веб-страниците за директориуми за работа

Пред да се нурне во процесот на креирање на веб-страница, постојат неколку основни карактеристики кои треба да ги поседуваат сите веб-сајтови на директориуми за работа. Користете ги овие функции како упатство при изборот на темата за вистинската работна табла за вашиот сајт.

1. Пријави пред крајот

Поднесоците на предниот дел им олеснуваат на сопствениците на бизниси и кандидатите за работа да ги достават своите листи или да аплицираат за работа директно на почетната страница на вашиот сајт. Тоа им заштедува време и го прави целиот процес многу побрз.  Со други зборови, секој кој сака да поднесе оглас или да аплицира за работа има подобро корисничко искуство, наместо да се логира, оди на контролната табла и да го достави списокот или да го пронајде оној за кого е заинтересиран пред да можат да аплицираат .

Jobify WordPress theme job submission form
Вработување WordPress тема работа поднесување форма.

2. Површина на профилот на корисникот

А квалитетна тема, исто така, ќе ви обезбеди области за профилот за двете сопственици на бизниси и кандидати за работа. Ова им овозможува на сопствениците на бизниси лесно да ги следат нивните списоци и да видат кога биле поднесени и кога треба да ги обноват, но исто така им овозможува да ги видат и да одговорат на сите апликации што ги примиле.

Апликантите за работа, од друга страна, лесно можат да го обноват својот профил, да ја подигнат својата биографија и да го следат статусот на апликацијата.

3. Опции за пребарување во живо и филтрирање

Имајќи ја способноста да пребарувате за работни места со способност да филтрирате низ категории, им овозможува на секој да бара работа за да го усоврши пребарувањето и да пронајде огласи кои најдобро се совпаѓаат со нивното поле, вештини и искуство. Тоа ја елиминира потребата да се трошат часови сортирање низ категории и да се оди преку резултати еден по еден за да се види дали работата се совпаѓа со нивната вештина.

Jobify WordPress theme job search fields
Поставете ги работните полиња на WordPress тема за барање работа.

4. Отворени дизајн

Бидете сигурни да одберете тема на WordPress со реактивен дизајн, бидејќи многу корисници во денешно време претпочитаат да ги користат нивните паметни телефони и таблети за да пребаруваат на интернет. Одговорачки дизајн значи дека тие можат да пребаруваат преку огласи дури и додека се во движење, како и да се применат на работни места, наместо да чекаат да дојдат дома за да започнат со работа.

5. Опции за прилагодување

Конечно, побарајте тема на WordPress која има многу можности за прилагодување за да можете да го инкорпорирате вашиот бренд и да креирате препознатлив сајт за работни места. Тоа ќе ви помогне да издвоите од конкуренцијата и ќе бидете во можност да креирате веб-сајт на кој навистина сте горди.

Што ќе треба да започнете

За да започнете со дизајнирањето на вашиот веб-сајт, мора да имате неколку работи. На пример, ќе треба да купите име на домен, безбеден хостинг, да изберете премиум тема на WordPress и да планирате (или дури и да пишувате) вашата содржина, вклучувајќи ги и плановите за котација што ќе им ги понудите на сопствениците на бизнис за можноста да ги набројат работни места.

1. Име на домен

Подигањето на име на домен може да биде малку предизвик. Бидејќи создавате сайт за одредена цел, можеби ќе сакате да одберете клучни зборови, кои се поврзани со пребарувањето на работа, и проширување .COM.  Но, имајте на ум дека постојат работни места таму како Elance и Odesk кои користат имиња на домени кои воопшто не се поврзани со пребарување на работа. На крајот на краиштата, изборот е ваш, но не заборавајте да го направите името на вашиот домен лесно да се пишува и да се запамети.

2. Хостинг план

Следниот чекор е да изберете и да купите хостинг план, како и избраното име на домен. Хостинг плановите почнуваат на ниско ниво како $ 5 / month, но ќе сакате да го направите вашето истражување и изберете компанија која има добри критики и сигурен uptime.  Добро место за да започнете вашето пребарување е со гледање на препораки за хостинг обезбедени од програмерите на WordPress. Ние исто така нудиме хостинг на WordPress за голем број на нашите премиум теми. Дознај повеќе за Envato Hosted.

3. Премиум Тема за WordPress

Сега кога имате име на домен и хостинг план, треба да одлучите за соодветната тема за вашиот сајт. Има многу премиум работни одбор WordPress теми за избор и сите тие доаѓаат со бенефиции, како што се поддршка од автор на тема и атрактивен, одговорачки дизајн, како и други карактеристики дискутирани погоре.

За ова упатство, ја користам темата на Jobify WordPress. Доаѓа со претходно направени демонстрации кои можат да се увезуваат со еден клик за да го забрзаат процесот на поставување, како и сите потребни приклучоци за да го претворат вашиот сајт во соодветна работна табла.

4. Содржина

Исто така, ќе треба да ја подготвите содржината за вашиот сајт. Ова го олеснува заменувањето на демо содржината со едноставна копија и паста за да можете да го направите вашиот сајт и да трча што е можно побрзо.

Размислете за сите страници што ќе ги имате на вашиот сајт и ќе излезе со неколку планови за цените и нивните придобивки што ќе ги охрабрат сопствениците на бизниси да поднесат оглас за работа. Исто така, ќе треба да ги наброите и да ги подготвите условите за користење и да дадете јасно објаснување за тоа што ќе се случи ако сакаат да го откажат своето доставување.  Бидете сигурни да го вклучите формулар за контакт или да размислите да користите приклучок LiveChat за да можат да стапат во контакт со вас ако имаат какви било прашања во врска со процесот на доставување и котација.

Како да креирате веб-страница на вашиот веб-сајт за работа

Откако ќе имате се што е во место, време е да се префрлите на следниот чекор и да го подесите веб-сајтот за работа. Ќе ги покриеме чекорите за инсталирање на WordPress, вашата премиум WP тема, потребни приклучоци и креирајте ги вашите најважни страници.

1. Инсталирање на WordPress

Првиот чекор е инсталирање на WordPress. Започнете со најавување во контролната табла или cPanel на вашата сметка за хостинг и побарајте ја иконата WordPress Повеќето веб-домаќини денес имаат инсталирано WordPress-от со еден клик што го прави лесен за инсталирање и конфигурирање.  Ако не ја видите иконата WordPress, побарајте дел означен со веб-страницата Installers, Softaculous или One Click Installers. Најдете WordPress, одберете го и кликнете Инсталирај.

Ќе треба да ги пополните информациите за насловот, описот, корисничкото име, лозинката на вашиот сајт и да изберете директориум за тоа каде да инсталирате WordPress. Осигурајте се дека директориумот е празен, а потоа кликнете на копчето Инсталирај.

Кога ќе заврши инсталацијата, ќе видите порака дека WordPress е инсталиран. Сега можете да се најавите на вашата контролна табла на WordPress со корисничкото име и лозинката што сте ги избрале за време на процесот на инсталација.

2. Инсталирање на WordPress тема

Со инсталирано WordPress, можете да продолжите да инсталирате WordPress тема. Додека сте најавени, одете на Изглед> Теми> Додај нов. Потоа, кликнете Додај тема.

Од таму, само треба да ја изберете папката со зачувана датотека која ги содржи датотеките на темата. Почекајте инсталацијата да заврши, а потоа кликнете Активирај.

Како да го поставите и прилагодите веб-сајтот на вашиот веб-сајт за работа

Во зависност од темата што сте ја одбрале, ќе видите известување за инсталирање на потребни приклучоци или, во случај на темата Jobify WordPress, ќе бидете пренасочени на екранот што ќе ве натера да го завршите процесот на поставување.

Jobify WordPress job word website theme
Вработување WordPress премија работа одбор тема.

Како што можете да видите од сликата подолу, постојат неколку чекори за да се заврши.

Jobify WordPress job word theme setup
Поставување на Упатство за поставување.

1. Овозможи автоматско ажурирање

Прво, кликнете на копчето Создади токен за да овозможите автоматски ажурирања. Ќе ве однесе во вашата сметка на Envato каде ќе биде генерирана токен. Вметнете го во даденото поле во контролната табла и кликнете на Зачувај токен.

2. Инсталирајте задолжителни приклучоци

После тоа, продолжи со инсталирање и активирање на сите потребни приклучоци. Едноставно кликнете на Инсталирај и потоа Активирај за да го завршите овој чекор од поставувањето.

Install Required Plugins for your job board theme
Инсталирајте задолжителни приклучоци за вашата работна тема.

3. Увези Демо содржина

Следно, можете да изберете да ја внесувате демо содржината. За ова упатство, јас ја избрав демонстрацијата Classic. Кликнете на Увоз на содржина и WordPress ќе ги увезе сите демо содржини и слики.

4. Креирај Клуч на Google Maps API

Исто така, ќе треба да креирате и да внесите клуч за API на Google Maps, за да може апликантите за работа да видат каде точно се наоѓа одредена работа. За среќа, темата Jobify доаѓа со видео преглед на процесот, така што сè што треба да направите е да ги следите чекорите наведени во видеото и да ги внесете деталите под соодветното подмени во Live Customizer.

5. Приспособете ја работната табла WordPress Theme

Откако поставувањето е завршено, време е да ја прилагодите темата на WordPress и да додадете сопствена содржина. Темата Jobify користи графички контроли за да креира распоред на страници. Можете да ја замените содржината со своја со кликнување на врската во опцијата Општи поставки на вашата табла и ќе бидете превземени во Live Customizer. Едноставно кликнете на иконата со сини молив за да започнете да ги уредувате страниците.

Изберете ја елементот што сакате да го уредите и заменете ја содржината со своја. Стандардно, Customizer ќе започне со додатоци на почетната страница.  За да ги уредувате додатоците на други страници, едноставно кликнете на иконата од менито и одберете ја страницата што сакате да ја уредите следната.

Customizing the job board homepage
Прилагодување на почетната страница на веб-страницата на веб-страницата

За да го прилагодите менито и да ги додадете страните што ги сакате, одберете ги Менито во Live Customizer. Од тука, можете да креирате ново мени, да ги додадете вашите страници и да го поставите како Примарна навигација.

Customizing menus
Прилагодување на менијата во вашата веб-страница на тема за работа.

И на крај, за да додадете нови страници, вратете се на контролната табла, одете до Страници> Додај нов и внесете ја вашата содржина. Наведете ја страницата и кликнете на Објави за да ја направите страницата во живо на вашиот сајт.

Add new page in Job Board WordPress theme
Додај нова страница.

Како да добиете повеќе од веб-страницата на вашиот веб-сајт

Кога ќе завршите со прилагодување на својата веб-страница на WordPress за работа, има неколку дополнителни приклучоци кои можеби ќе сакате да ги разгледате, така што ќе можете да им дадете на своите корисници уште поголема функционалност и да го претворите вашиот сајт во пасивен приход. Еве неколку прилози од најдобрите одбор за работа за WordPress:

1. Вработување сигнали

Адвертајзингот за Вработување WordPress ќе им овозможи на вашите корисници да го зачуваат своето барање за работа со нивните клучни термини и да креираат предупредувања за работни места што одговараат на нивните критериуми. Тие потоа можат да изберат да добиваат известувања на дневна или неделна основа, што ги потсетува да се вратат на вашата страница и да аплицираат за работа.

Job Alerts WordPress plugin
Работа предупредува аддон

2. Апликации

Кога некој корисник ќе го види работниот лист и ќе одлучи да аплицира, ќе им бидат дадени упатства за испраќање на нивното резиме и писмо до наведената адреса на е-пошта. Можете да го олесни процесот на апликација со помош на Addon апликација која им овозможува на корисниците да аплицираат за работа користејќи форма на вашата страница.  Ова исто така ќе им овозможи на работодавачите и на сопствениците на бизниси да управуваат со апликациите од контролната табла на вашиот сајт.

Applications job board plugin WordPress
Апликации аддон

3. WC платени огласи

Додека Jobify и основните приклучоци се одлични за добивање на вашиот сајт од земја, со користење на додаток како WC Paid Listings ќе ви овозможи да го однесете на следното ниво и да креирате различни планови за цените, за да можете да наплаќате сопственици на бизниси за да поднесете оглас за работа вашиот сајт.

WC Paid Listings

4. Примени со Фејсбук

Вие исто така може да го олесни процесот на апликација, дозволувајќи им на посетителите да аплицираат за работни места преку е-пошта користејќи го својот Фејсбук најава со Примени со Фејсбук.  Ова значи дека тие не мора да се сеќаваат на посебен најава и сметка за вашиот сајт и да ги користат нивните постоечки најави за најава.

Apply With Facebook job board plugin WordPress
Пријавете се со Фејсбук аддон

5. Продолжи менаџер

Конечно, размислете за користење на Resume Manager WordPress addon за да им дозволите на апликантите за работа да ја постават својата биографија и да ги достават директно со нивната апликација за работа за саканата позиција. Ова им олеснува на работодавачите да ја видат поднесената биографија преку приватна врска за да ја видат онлајн резимето на вашата веб-страница.

Resume Manager
Продолжи менаџер

Креирај одличен веб-сајт за работа со WordPress

Креирање веб-страница на веб-страницата за работни места е пријатен начин да се започне онлајн бизнис и да се создаде сигурен пасивен приход. Започнете со избирање на еден од нашите врвни работни форуми на WordPress, а потоа користете го ова упатство за поставување и прилагодување на вашиот сајт.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Looking for something to help kick start your next project?
Envato Market has a range of items for sale to help get you started.