Unlimited WordPress themes, plugins, graphics & courses! Unlimited asset downloads! From $16.50/m
Advertisement
 1. Web Design
 2. MailChimp

Мастеринг MailChimp: Најдобри Обрасци и е-мејл Совети за MailChimp Билтени

by
Read Time:10 minsLanguages:

Macedonian (Македонски јазик) translation by Stefan Nikolov (you can also view the original English article)

MailChimp е најголемата платформа за електронска пошта и маркетинг автоматизација, која ја користат сите од мали, независни билтени до големи маркетиншки кампањи. Тие се добро позната компанија, делумно поради диво успешната маркетинг кампања подкаст во 2014 година.

Лесно е да се види причината за нивниот успех: платформата за градење е-пошта е едноставна за користење, нивните аналитички податоци се корисни за корисниците и имаат разумна ценовна структура која расте со вашата претплатничка база.

Image Freddie the MailChimp mascot Image creativemailchimpcomImage Freddie the MailChimp mascot Image creativemailchimpcomImage Freddie the MailChimp mascot Image creativemailchimpcom
Фреди, маскота на MailChimp. Image: creative.mailchimp.com.

Забелешка: овој преглед е дел од содржината на е-пошта на целата недела на Tuts + Web Design-проверете го Мастеринг HTML-мејлот за учење за повеќе информации!

Зошто треба да започнете е-пошта за билтени?

Е-пошта билтените се веројатно најсуштински дел од секоја маркетинг кампања. Не е важно дали имате сјајна веб-локација, убиствена сметка на Instagram или ладни реклами за печатење - без е-пошта, немате начин активно да се ангажирате и да допрат до вашата публика.

Билтени се идеален начин да се создаде конзистентна платформа за разговор директно со вашата публика. Би можеле да напишете билтен кој е неделно, месечно или некаде помеѓу (ние не би препорачале дневен весник, освен ако луѓето навистина не се во вашата содржина или ако го стартувате агрегаторот на вести, тоа е претерување).  Еве некои златни правила што треба да ги следите за пишување на билтени:

 1. Имате нешто да кажете. Ова се чини очигледно, нели? Но, бидете сигурни дека секој е-мејл што го пишувате го поминува овој тест, и дека не сте само испраќање на информатор за да го проверите полето на вашата маркетиншка стратегија.
 2. Нема експлозии на е-пошта. Експлозијата на е-пошта е е-пошта што е испратена до вашата цела претплатничка листа. Според експертите во Кампања Монитор експлозиите на е-пошта веќе не се "најдобра практика" во маркетинг светот.  Наместо тоа, тие препорачуваат испраќање насочени, сегментирани пораки и прилагодување на таа содржина за секој сегмент.  Додека генерално се согласувам со ова, мислам дека постојат некои исклучоци - на пример, редовно месечно ажурирање што е релевантно за сите ваши претплатници.
 3. Додајте вредност за вашите читатели. Кога последен пат сте имале вистински голем разговор, кога другата личност зборуваше за себе цело време? Веројатно никогаш, нели? Е-поштата не се разликува. . Тоа е разговор, и вашата публика сака да добие нешто од тоа. Споделете ги линковите за да ги изладите вестите на индустријата или да испратите специјална понуда само за нив, но немојте да ја направите само на теренот за продажба

Е-мејл маркетинг 101: Дефинирање на условите

Е-пошта маркетингот е едноставен. Зборувајќи за е-мејл маркетинг станува комплицирано. Еве неколку термини што можеби сте ги слушнале во е-мејл маркетинг светот, и обичен англиски дефиниција:

 • Маркетинг автоматизација: Ова е популарна тема во маркетинг индустријата, а особено за MailChimp корисници. Во суштина, тоа само значи поставување серија на е-пораки кои се испраќаат автоматски како одговор на акција преземена од вашите претплатници.  На пример, тие се претплатени на вашата листа, а потоа автоматски добиваат е-пошта за добредојде; или оставете нешто во нивната кошничка на вашата веб-страница, тогаш добивате "напуштена количка" електронска пошта; итн.
 • Отворена цена: Процент на луѓе на вашата листа кои ја отворија вашата е-пошта.
 • Одговорно: Дали е-пораките се појавуваат правилно низ уреди, односно, дали изгледа како добар на вашиот iPhone како на компјутерот на вашиот пријател? Ако е така, тоа е одговора.
 • A / B тестирање: Едноставен начин за тестирање на различни стратегии за е-пошта. MailChimp има A / B тестирање за неколку различни фактори, како што е темата или испраќа време. Во основа, создавате две различни верзии на е-пошта, а потоа гледате што ќе победи.
 • Конверзија: Ова се однесува на бројот на луѓе кои го направиле она што сакавте да го сторат во е-пошта; така, дел од вашата публика која беше претворена во купувачи / претплатници / итн.
 • Белата листа: Процесот на додавање на испраќачот до "добрата" листа, односно, спротивно на означувањето на нив како спам.
 • Клик-преку-стапка: Процент на читатели кои ја отворија вашата е-пошта и потоа кликнат на врската во внатрешноста на е-поштата.
 • Сегментација: Ова се однесува на разделување на вашата претплатничка листа во различни сегменти и испраќање одредена содржина врз основа на тие категории. На пример, може да сегментирате вашата листа со "географска локација = Австралија", а потоа да испратите содржина поврзана со летото во јануари.
 • Стапка на отскокнување: процентот на испратени е-пораки кои не се испорачани - можеби тие се фатени во спам или се враќаат поради погрешна е-адреса. Идеално би сакал овој број да биде помал од 5%.

Дали ви треба прилагоден MailChimp шаблон?

Шаблоните MailChimp достапни на стандардниот систем на MailChimp се прилагодливи. Подолу е пример за тоа како изгледа подигнувачот на повлекување и пад на MailChimp (слика од почетната страница на MailChimp):

Но, ако сакате повеќе флексибилност и комплетно прилагодување, може да ги најдете стандардните шаблони малку ограничувачки. Плус, со толку многу луѓе кои користат MailChimp денес, ќе морате одново да го видите истиот, што нема да ви помогне да издвоите во преполн сандаче.  Трошењето малку од вашиот маркетинг буџет на индивидуализира шаблон MailChimp ќе ви даде поголема слобода и флексибилност за креирање на креативни, уникатни пораки.

Заокруживме некои од најдобрите шаблони на MailChimp, достапни како единствена датотека што може да се преземе или како дел од претплатата на Envato Elements.

Шаблони на MailChimp достапни за индивидуална преземање:

Овие шаблони се достапни за преземање по една цена, обично околу 10-30 долари по дефиниција. Многу од нив доаѓаат со повеќе теми и разни шаблони - прочитајте подолу за детали!

1. Evelyn - Отворени е-пошта + StampReady Builder и MailChimp

Evelyn Responsive Email StampReady Builder MailChimpEvelyn Responsive Email StampReady Builder MailChimpEvelyn Responsive Email StampReady Builder MailChimp
Евелин - Отворени е-пошта +

Повеќенаменски шаблон кој е компатибилен со MailChimp, како и со Stampready, Кампања монитор, постојан контакт, Freshmail и многу повеќе. Има одговорен распоред, така што вие не мора да се грижите за мобилната компатибилност, или ако вашиот текст се појавува супермалку на мобилните уреди.  Функцијата за прегледување во живо на демонстрацијата на овој шаблон е корисна за да замислите како може да изгледа вашата кампања, дури и пред да се заложат за купување.

2. Суперѕвезда Билтен

Superstar NewsletterSuperstar NewsletterSuperstar Newsletter
Суперѕветен билтен

Минималниот дизајн и белиот простор е добар, безбеден избор за билтени. Вие не треба да се грижите за тоа како ќе изгледа на различни клиенти за е-пошта, или дали позадината ќе се појави правилно.  Но, тоа значи дека повеќето поштенски кутии се полни со истите пораки: бела позадина, црн текст, можеби заглавие или некоја графика. 

Сакате да се издвоите? Користете боја во боја, како во овој шаблон (што доаѓа со неколку опции за боја). Постојано држете се со една боја, а вашите читатели ќе дојдат да ја поврзуваат таа боја со вашиот бренд; тесно-зелената позадина на добро изработените електронски пораки на Вилер Центарот е одличен пример за ова.

3. Префрли | Бизнис билтен

Switch Business NewsletterSwitch Business NewsletterSwitch Business Newsletter
Switch | Бизнис билтен

Префрлување е уште еден шаблонот градител од Stampready кој е компатибилен со доста секој информатор софтвер и е-мејл клиент.  Тој е одговорен и има модерен дизајн, со блокови за содржини со влечење и спуштање кои лесно се прилагодуваат.

4. PureText Email билтени

PureText Email NewsletterPureText Email NewsletterPureText Email Newsletter
PureText Email Newsletter

Дали графика и слики се повеќе одвлекување од вредноста - додадете ја вашата порака? Чувајте ги работите едноставно со овој текстуален шаблон. Користените фонтови се Tahoma, Verdana и Arial, кои се популарни за Macs и компјутери, и тие се чисти и лесни за читање

Ова ќе биде особено добар избор за билтени напишани од личен аспект - нешто што повеќе се чувствува како писмо од пријател отколку порака за продажба. Некои е-мејл студии покажуваат дека сите текстуални пораки се всушност поефективни за кликање и ангажман, па затоа пробајте го!

5. Линус - Одговорен билтен со Градител на шаблони

Linus - Responsive Newsletter with Template BuilderLinus - Responsive Newsletter with Template BuilderLinus - Responsive Newsletter with Template Builder
Линус - Одговорен билтен со Градител на шаблони

Професионален е-мејл дефиниција креиран од Envato Power Elite Автор EverPress. Има рејтинг со 4,49 / 5 ѕвезди, има девет претходно изградени распореди и дваесет и четири варијации во боја.  Со речиси триесет различни елементи, има над еден милион различни варијации на е-пошта дизајн и распоред за истражување.

6. Retinadore - Шаблон за е-пошта за е-пошта

Retinadore - Responsive Email Newsletter TemplateRetinadore - Responsive Email Newsletter TemplateRetinadore - Responsive Email Newsletter Template
Retinadore - Шаблон за е-пошта за е-пошта

Според критиките, овој образец е "многу лесен за употреба со MailChimp" и има голема поддршка од дизајнерскиот тим. Вклучува шаблони подготвени од MailChimp и уникатни распореди за различни потреби за е-пошта.

7. Travelkar - Одговорна е-пошта за патување 70+ модули - StampReady Builder + Mailster & MailChimp

Travelkar - Responsive Email for Travel 70 Modules - StampReady Builder Mailster MailChimpTravelkar - Responsive Email for Travel 70 Modules - StampReady Builder Mailster MailChimpTravelkar - Responsive Email for Travel 70 Modules - StampReady Builder Mailster MailChimp
Travelkar - Одговорен е-пошта за патување 70 + модули -. За Builder + Mailster и MailChimp

Еден од најсовремените дизајни на оваа листа, Travelkar има над 70 модули, што го прави речиси бескрајно индивидуализира. Таа има распоред за делови како "за нас" и "услуги", што го прави идеален за воведната е-пошта за вашиот бизнис или продажбата на теренот.

Забелешка: сликата погоре покажува демо опции од нивната веб-страница, а не вистински е-мејл дизајн.

8. Милија 100

Milia 100Milia 100Milia 100
Milia 100

Светла колекција прилагодена кон стартап и бизнис. Тоа е светло и чисто, направено уште посовремено со додавање на градиентски позадини и дизајни (иако, се разбира, тоа е сето прилагодување).

9. Фокус - Шаблон за е-пошта

Focus - Responsive Email TemplateFocus - Responsive Email TemplateFocus - Responsive Email Template
Фокус - Шаблон за е-пошта

Едноставен образец со можност да додадете до три колони, или да го задржите едноставно со извонреден изглед на една колона.

Холидеј Шаблони:

Дали некогаш сте забележале колку брзо празници се прикрадуваат на вас во маркетинг улоги? Без оглед на тоа колку планирање состаноци имате или содржински календари за вкрстена референца, секогаш се чини дека е изненадување кога одеднаш до крајот на октомври и, о, дали треба да испратиме е-пошта на тема "Ноќта на вештерките"?

Побарајте услуга и планирајте однапред со изградбата на вашата библиотека на шаблони за одмор на почетокот на оваа година. Еве неколку добри што ги сакаме:

Scary - Halloween Email Campaign TemplateScary - Halloween Email Campaign TemplateScary - Halloween Email Campaign Template
Страшно - Шаблон за е-пошта за е-пошта на е-пошта
 1. Среќен одмор - Шаблони со етикети за одговор
 2. Промо, Шаблон за е-пошта + пристап за градител
 3. Фестивал - Шаблон за е-пошта на Божиќ
 4. Страшно - Шаблон за е-пошта за е-пошта на е-пошта (на сликата погоре)

Шаблони за е-пошта достапни за неограничено преземање:

Не сте сигурни како сакате вашата e-mail да се погледне уште? Дали е вашата цел да се изгради библиотека со шаблони подготвени за движење за вашите кампањи на MailChimp?  Envato Elements е месечна претплата, а за една месечна претплата, корисниците можат да преземаат неограничени ставки. Во библиотеката моментално има скоро 200 шаблони на MailChimp.  Исто така, корисно е да ги проверите другите категории во библиотеката Envato Elements, како што се фотографии на фотографии, икони и графики - сите елементи што ќе ни бидат во можност при изградба на е-пошта.

Минатата година напишав голема листа на најдобрите шаблони на MailChimp кои се достапни на Envato Elements. Подолу, избрав избор на омилени шаблони на таа листа, плус нови дизајни за 2018 година.

1. Сартр - алатки за етикетирање со е-пофалби

Sartre - Responsive Email Design ToolkitSartre - Responsive Email Design ToolkitSartre - Responsive Email Design Toolkit
Сартр - алатки за етикетирање со е-пофалби

Сартр е импресивен "раководство за е-мејл дизајн". Тука спаѓаат шаблони за агенции, фирми за архитектура, берберски продавници, туристички компании, ресторани и друго.  Тие исто така имаат специфични шаблони за автоматски одговори за е-пошта и трансакциски потреби, како потврди за нарачки, напуштени коли, ресетирање лозинки, добредојдени пораки, фактури за нарачки и потврди за испорака.

2. Комплет пошта - Шаблон за е-маил со одговори

Kit Mail - Responsive E-mail TemplateKit Mail - Responsive E-mail TemplateKit Mail - Responsive E-mail Template
Комплет пошта - Шаблон за е-маил кој одговара на е-пошта

Еве еден кој навистина ја покажува финансиската вредност на лепењето со претплатнички модел за вашите шаблони за е-пошта: овој шаблон е достапен за 18 долари како единечно симнување, а месечната претплата цена (во времето на пишување) е само $ 10USD повеќе.  Тоа е ReadChimp и Кампања Монитор подготвени, одговора, и има модерен, чиста типографија избори.

3. Рокфелер Креативна е-пошта Шаблон

Rockefeller Creative Email TemplateRockefeller Creative Email TemplateRockefeller Creative Email Template
Рокфелер Креативна е-пошта Шаблон

Рокфелер е професионален и чист, со задебелен црно-бел дизајн кој изгледа речиси како креативна агенција на веб-страница или добро изработена PowerPoint презентација.

4. Поставувачот на пошта - Шаблон за е-маил кој одговара на е-пошта

Maker Mail - Responsive E-mail TemplateMaker Mail - Responsive E-mail TemplateMaker Mail - Responsive E-mail Template
Создавач на пошта - Шаблон за е-маил кој одговара на е-пошта

Насловот на овој образец е особено креативен, со три бои во кутија врски. Тоа е едноставен начин да се стави важни врски или повици за акција на самиот врв на вашата e-mail.

5. Ремо - Отворени е-пошта Билтен шаблон

Remo - Responsive Email Newsletter TemplateRemo - Responsive Email Newsletter TemplateRemo - Responsive Email Newsletter Template
Ремо - Отворени е-пошта Билтен шаблон

Овој образец е осветлен со употреба на шарени икони, слики со целосна ширина и наизменична сиво-бела блок блок структура.

Повеќе MailChimp!

Барате повеќе? Прелистајте ги сите шаблони за е-пошта подготвени во Mailchimp во библиотеката Envato Elements.

Advertisement
Did you find this post useful?
Advertisement
Looking for something to help kick start your next project?
Envato Market has a range of items for sale to help get you started.